Kontynuuj Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".
fb

Aktualności

Dofinansowanie w ramach programu "Moje Boisko- Orlik 2012" edycja 2025
2025-07-16
Dofinansowanie w ramach programu "Moje Boisko- Orlik 2012" edycja 2025
14 lipca br. w Urzędzie Wójt Gminy Duszniki Radosław Łanoszka gościł Posła na Sejm RP Jakuba Rutnickiego - spotkanie to było związane z otrzymaną dotacją przez Gminę Duszniki. Informujemy, że otrzymaliśmy 500 000 złotych dofinansowania w ramach programu modernizacji kompleksów sportowych "Moje Boisko – Orlik 2012", edycja 2025. Środki te pochodzą z Ministerstwa Sportu i Turystyki, a realizacja zadania planowana jest na rok 2026. To doskonała wiadomość dla wszystkich mieszkańców – zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, którzy aktywnie korzystają z obiektu sportowego w Dusznikach. Dzięki pozyskanym środkom możliwe będzie przeprowadzenie naprawy i kompleksowej modernizacji Orlika, która obejmie: •wymianę zużytej nawierzchni ze sztucznej trawy, wraz z całą podbudową techniczną, •modernizację odwodnienia, co znacząco poprawi bezpieczeństwo i komfort użytkowania, •wymianę siatek piłkochwytów na całym terenie boiska, •wymianę nawierzchni i podbudowy również na boisku wielofunkcyjnym, •oraz ponowną instalację nowych, bezpiecznych siatek przy tym boisku. To zadanie jest odpowiedzią na realne potrzeby mieszkańców i użytkowników obiektu, który z powodzeniem służy naszej społeczności już od wielu lat. Regularne użytkowanie przez szkoły, kluby sportowe, grupy nieformalne i indywidualnych mieszkańców sprawia, że infrastruktura ulega naturalnemu zużyciu. Dlatego tak istotne jest jej odnowienie – z myślą o bezpieczeństwie, komforcie i jakości treningów oraz zajęć sportowo-rekreacyjnych. Realizacja tej inwestycji pozwoli nie tylko odnowić i zmodernizować infrastrukturę, ale także stworzyć nowoczesne, funkcjonalne miejsce do uprawiania sportu na co dzień dla wszystkich.  
Czytaj więcej
Festyny w sołectwach
2025-07-16
Festyny w sołectwach
W Gminie Duszniki odbyły się festyny z okazji Dnia Dziecka oraz powitania wakacji. W sołectwach zorganizowano liczne atrakcje dla najmłodszych – gry, zabawy, konkursy i animacje. Radosna atmosfera, uśmiechy dzieci i piękna pogoda sprawiły, że wydarzenia te na długo pozostaną w pamięci mieszkańców. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tych wyjątkowych chwil!
Czytaj więcej
12 lipca – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
2025-07-16
12 lipca – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
  12 lipca obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej – święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2017r., by uczcić bohaterstwo mieszkańców polskich wsi, którzy wykazali się niezwykłą odwagą i patriotyzmem podczas II wojny światowej. Z tej okazji przedstawiciele samorządu Gminy Duszniki – Wójt Gminy Duszniki Radosław Łanoszka, Przewodniczący Rady Gminy Duszniki Paweł Henicz oraz Zastępca Wójta Gminy Duszniki Ryszard Pacholak – złożyli kwiaty pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa w Dusznikach. Pamiętamy!
Czytaj więcej
Zarezerwuj wizytę w placówce ZUS
2025-07-14
Zarezerwuj wizytę w placówce ZUS
Zarezerwuj wizytę w placówce ZUS przez PUE ZUS (eZUS) Zaloguj się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE/eZUS).Następnie w menu bocznym wybierz [Wizyty] > [Rezerwacja wizyty].Wybierz placówkę ZUS, a następnie wskaż temat sprawy oraz termin wizyty. Ważne!Na umówioną wizytę weź ze sobą swój login PUE i dokument tożsamości.przez aplikację mobilną mZUS Zaloguj się do aplikacji mZUS na swoim urządzeniu mobilnym.Kliknij na ikonę [Wizyty] na dole ekranu, a następnie wybierz przycisk[Wizyty w ZUS] > [Zarezerwuj wizytę]. Wybierz placówkę ZUS,wskaż temat sprawy, a następnie wybierz termin wizyty.Na ekranie zostanie wyświetlone podsumowanie Twojej rezerwacji.Jeśli wszystko się zgadza kliknij przycisk [Rezerwuj wizytę].Wizytę możesz w dowolnym momencie odwołać.Ważne! Na umówioną wizytę, weź ze sobą dokument tożsamości.przez telefon - aby zarezerwować wizytę przez telefon, zadzwońdo najbliższej placówki ZUS.Podczas rezerwacji telefonicznej podaj pracownikowi ZUS niezbędne dane(imię, nazwisko, PESEL lub serię i numer dokumentu tożsamości oraz numertelefonu komórkowego). Wskaż temat sprawy oraz wybierz placówkę,w której ma się odbyć wizyta, oraz jej termin. Na podany numer telefonuprzyjdzie wiadomość SMS z terminem oraz numerem rezerwacji wizytytj. loginem PUE. W dniu wizyty we wskazanej placówce wpisz ten numerna ekranie biletomatu.Ważne! Na umówioną wizytę weź ze sobą swój dokument tożsamości.Chcesz załatwić swoja sprawę w ZUS bez wychodzeniaz domu? Umów się na e-wizytę czyli wideorozmowęz pracownikiem ZUS.
Czytaj więcej
Odbiór odpadów od mieszkańców – ważne zmiany od 1 września
2025-07-09
Odbiór odpadów od mieszkańców – ważne zmiany od 1 września
1 września 2025 roku obowiązki gminy w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi przejmie Związek Międzygminny „Centrum Zagospodarowania Odpadów – SELEKT” z siedzibą w Czempiniu. Gmina Duszniki została przyjęta do związku pod koniec ubiegłego roku. SELEKT odpowiada obecnie za gospodarkę odpadami w 20 wielkopolskich gminach: Buk, Brodnica, Czempiń, Dolsk, Dopiewo, Granowo, Grodzisk Wlkp., Kamieniec, Kaźmierz, Komorniki, Kościan, Kościan (miasto), Kuślin, Puszczykowo, Opalenica, Rakoniewice, Stęszew, Wielichowo, Zbąszyń oraz Duszniki (od 1 września br.). Najważniejsze zmiany dla mieszkańców od 1 września to: - stawka za odbiór odpadów będzie wynosić 35 zł od osoby (do tej pory było to 40 zł); - mieszkańcy mają obowiązek złożyć nową deklarację i otrzymają nowy numer konta do opłat za odbiór odpadów; - na terenie gminy będzie działał jeden Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów – PSZOK w Podrzewiu, przy ul. Sportowej 17, w dniach i godzinach: wtorki 10-18, czwartki 10-18 i soboty 9-15; - odpady zmieszane będą odbierane od mieszkańców tylko z czarnych pojemników; - odpady BIO będą odbierane od mieszkańców tylko z brązowych pojemników, które należy zakupić we własnym zakresie; Uwaga! Bioodpady w workach nie zostaną odebrane!; - pozostałe odpady selektywne (tworzywa sztuczne/plastik, papier i szkło) będą nadal odbierane w workach odpowiedniego koloru (żółty, niebieski, zielony), dostarczanych przez firmę wywozową, przy czym szkło można również wystawić w pojemniku zielonym, zakupionym we własnym zakresie; - z nieruchomości mieszkańców 2 razy w roku (zbiórka objazdowa) będą odbierane następujące rodzaje odpadów: wielkogabarytowe, elektroodpady, opony od samochodów osobowych; - od mieszkańców będą również odbierane choinki bożonarodzeniowe i tekstylia. Deklaracje W lipcu pracownicy urzędu gminy dostarczają do mieszkańców informację o nowych zasadach wraz z formularzem nowej deklaracji, którą należy złożyć w Urzędzie Gminy Duszniki przy ul. Sportowej 1, w biurze obsługi interesanta (hol główny) w terminie 7 dni od otrzymania formularza. Deklaracje te zostaną przekazane do Związku SELEKT, który wygeneruje nowe numery kont do opłat i prześle je mieszkańcom pocztą. Formularz deklaracji można również pobrać tu: DEKLARACJA Opłaty Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie wynosić 35 zł miesięcznie od mieszkańca. Mieszkańcy posiadający kompostowniki i kompostujący w nich bioodpady mogą uzyskać ulgę w wysokości 2 zł od łącznej opłaty wynikającej z deklaracji, po zgłoszeniu Związkowi SELEKT deklaracji z odnotowaniem tego faktu. Zgłoszone kompostowniki są ewidencjonowane i podlegają kontroli. Z ulgi skorzystać może tylko mieszkaniec zabudowy jednorodzinnej i nie może on wówczas wystawiać bioodpadów przed posesję oraz oddawać ich do PSZOK. Pojemniki i worki Mieszkańcy mają obowiązek wyposażyć nieruchomości w odpowiednie pojemniki do zbierania odpadów komunalnych: pojemniki czarne (lub grafitowe) na odpady zmieszane oraz pojemniki brązowe z napisem BIO na bioodpady. Jeżeli mieszkaniec ma do dyspozycji pojemnik innego koloru, może go używać, jednak powinien go uprzednio dostosować do przepisów, tj. przemalować do koloru przypisanego dla danego odpadu. Przemalować należy powierzchnię pojemnika nie mniej niż w 30% zewnętrznej jego powierzchni widocznej dla korzystających z tych pojemników. Pojemniki należy trwale opisać nazwą odpadu. Ważne! Odpady wystawiane w innych pojemnikach, niezgodnych z powyższym opisem, a w przypadku bioodpadów - w workach, nie będą odbierane! Związek nie zapewnia żadnych pojemników, natomiast w ramach opłaty dostarcza mieszkańcom nieruchomości zamieszkałych za pośrednictwem firmy wywozowej worki do zbiórki selektywnej: tworzyw sztucznych (żółte), papieru (niebieskie) i szkła (zielone). Więcej informacji o wymaganiach dla pojemników znajduje się na stronie www.selekt.czempin.pl w zakładce po prawej stronie „Jak segregować?” (plik o nazwie „Informacja w sprawie pojemników na odpady komunalne”). Regulamin Właścicieli/zarządców/administratorów i mieszkańców nieruchomości zamieszkałych od dnia 1 września 2025 r. obowiązuje Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów-SELEKT” w Czempiniu, który można znaleźć na stronie https://czo-selekt.biuletyn.net/?bip=1&cid=1037&bsc=N  Harmonogram odbioru odpadów Po otrzymaniu nowych deklaracji od mieszkańców, Związek SELEKT będzie informował mieszkańców o nowym harmonogramie wywozu odpadów w Gminie Duszniki. Harmonogram będzie dostępny do końca sierpnia na stronie www.selekt.czempin.pl oraz na stronie gminy www.duszniki.eu. Dla użytkowników smartfonów dostępna będzie również aplikacja ECO HARMONOGRAM. Szczegóły na stronie www.selekt.czempin.pl w zakładce po prawej stronie „Eco harmonogram”. Więcej informacji Ulotka ZM CZO SELEKT z najważniejszymi informacjami dla mieszkańców: ULOTKA Ulotka Gminy Duszniki z informacjami dla mieszkańców: ULOTKA
Czytaj więcej
Przekazanie nowego samochodu dla OSP Podrzewie
2025-07-08
Przekazanie nowego samochodu dla OSP Podrzewie
W niedzielę 6 lipca w Podrzewiu odbył się piknik rodzinny „Bezpieczne wakacje”, zorganizowany przez Fundację ORLEN i OSP Podrzewie. Podczas pikniku można było obejrzeć sprzęt strażacki i zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku, a dzieci mogły korzystać z przygotowanych specjalnie dla nich atrakcji. W trakcie imprezy odbyła się uroczystość przekazania nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego marki MAN dla miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Zakup tego nowoczesnego wozu bojowego był możliwy dzięki wsparciu finansowemu kilku instytucji. Całkowity koszt wyniósł 1 228 770 zł. Gmina Duszniki przekazała jednostce dotację w wysokości 428 770 zł, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej 380 000 zł, Orlen S.A. przekazał darowiznę w kwocie 320 000 zł, a Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu dofinansował zakup kwotą 100 000 zł. Wśród zaproszonych na uroczystość byli między innymi reprezentanci instytucji, które udzieliły dofinansowania, samorządów gminnych i powiatowego, służb PSP i OSP każdego szczebla oraz strażacy z OSP z terenu naszej gminy i gmin sąsiednich. Gminę Duszniki reprezentował Wójt Radosław Łanoszka wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Duszniki Pawłem Heniczem, Zastępcą Wójta Ryszardem Pacholakiem i Skarbnikiem Gminy Mirosławą Szwedek. Zdjęcia ze strony Komendy Powiatowej PSP w Szamotułach https://www.gov.pl/web/kppsp-szamotuly
Czytaj więcej
Archiwum