Kontynuuj Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".
fb
Aktualności
Data opublikowania: 2023-06-06

Apel do mieszkańców użytkujących sieć kanalizacji sanitarnej

Komunalny Zakład Budżetowy w Dusznikach apeluje do mieszkańców, by nie wrzucać do urządzeń sanitarnych odpadów typu: pieluchy, ręczniki papierowe, chusteczki nawilżające, podpaski, szmaty, ścierki, patyczki do uszu, waciki kosmetyczne, itp. Rzeczy te nie rozpadają się pod wpływem ciśnienia i nacisku wody, jak papier toaletowy, a wręcz przeciwnie - pęcznieją pod wpływem wchłaniania wody, zatykając i blokując przepływ.

Śmieci wrzucone do toalety zapychają nie tylko sedes, ale również przyłącze do budynku oraz sieć kanalizacyjną i pompy pracujące na przepompowniach ścieków, a także zaburzają proces oczyszczania na oczyszczalniach ścieków i stają się przyczyną poważnych awarii.

Ilość interwencji jest coraz większa. Konserwatorzy urządzeń kanalizacyjnych każdego dnia usuwają zatory sieci oraz blokady wirników pomp w przepompowniach, a także inne awarie przepompowni ścieków i oczyszczalni, powstające w wyniku wrzucania do toalety odpadów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć.

Usuwanie awarii spowodowanych zatkaniem kanalizacji odpadami oraz zapychaniem nimi pomp na przepompowniach ścieków wiąże się z dodatkowymi kosztami, co z kolei ma realny wpływ na cenę odbioru ścieków w naszej gminie.

Apelujemy również, by nie wyrzucać do kanalizacji sanitarnej odpadków jedzenia (warzyw i owoców) oraz całych produktów żywnościowych. Prowadzi to również do blokowania kanałów i dostarcza pożywienia gryzoniom, co powoduje zwiększenie ich populacji, a prowadzona przez nas okresowa deratyzacja nie przynosi pożądanych efektów.

Pamiętaj: Toaleta to nie kosz na śmieci - segreguj odpady wrzucając je do pojemników specjalnie do tego przeznaczonych!

Plakat o nie wrzucaniu śmieci do sieci

Pozostałe Wydarzenia
Otwarcie kompleksu sportowego w Dusznikach - sobota 15 czerwca
2024-06-14
Otwarcie kompleksu sportowego w Dusznikach - sobota 15 czerwca
Szanowni Mieszkańcy,   Z przyjemnością informuję, że w sobotę 15 czerwca 2024 roku o godzinie 10.00 odbędzie się przekazanie wyremontowanego kompleksu sportowego przy ul. Sportowej 2 w Dusznikach. Przy tej okazji odbędzie się turniej piłkarski, w którym wezmą udział Kluby UKS z terenu Gminy Duszniki. Serdecznie zaprasza Czytaj więcej
Komunikat ws. dewastacji zieleni w Ceradzu Dolnym
2024-06-12
Komunikat ws. dewastacji zieleni w Ceradzu Dolnym
W nawiązaniu do informacji umieszczonej na stronie internetowej gminy 6 czerwca br., dotyczącej dewastacji zieleni w Ceradzu Dolnym (9 drzew wierzby białej przy ul. Parkowej) informujemy, że dzięki współpracy sołtysa oraz mieszkańca Ceradza Dolnego udało się znaleźć sprawcę zniszczenia drzew. Chcemy podkreślić, że nie jest nim żaden z mieszk Czytaj więcej
Powitanie lata w Dusznikach - sobota 22 czerwca
2024-06-07
Powitanie lata w Dusznikach - sobota 22 czerwca
USC prosi o udostępnienie starych zdjęć
2024-06-06
USC prosi o udostępnienie starych zdjęć
Urząd Stanu Cywilnego w Dusznikach w celu upamiętnienia pracy urzędników stanu cywilnego od 1874 roku na terenie gminy Duszniki, poszukuje starych, historycznych zdjęć ślubnych oraz innych, na których figurują byli kierownicy USC i ich zastępcy. Zwracamy się z uprzejmą prośbą do obecnych i byłych mieszkańców Gminy Duszniki o o Czytaj więcej
Dewastacja zieleni w Ceradzu Dolnym
2024-06-06
Dewastacja zieleni w Ceradzu Dolnym
Gmina Duszniki od lat stawia na zieleń. Każdego roku sadzone są nowe drzewa w celu uzupełnienia po drzewach usuniętych ze względów zdrowotnych i bezpieczeństwa, ale również nowe krzewy i drzewa, które poprawiają estetykę naszej gminy i mają wpływ na poprawę klimatu, m.in. poprzez produkcję tlenu oraz redukcję zanieczyszczenia p Czytaj więcej
Sukcesy w Kaźmierzu
2024-06-04
Sukcesy w Kaźmierzu
25 maja br. sześciu uczniów Szkoły Podstawowej w Grzebienisku wzięło udział w XIX Powiatowym Konkursie Recytacji Poezji Ojca Świętego Jana Pawła II i Utworów Jemu Poświęconych oraz Piosenek o Tematyce Religijnej, który odbył się w Kaźmierzu. Ich występy zaowocowały kilkoma sukcesami. Wiktor Rakowski zajął I miejsce w kategorii Czytaj więcej
Więcej wydarzeń
najczęściej czytane

LISEK W DOMU - mityng Piotra Liska


Przygotowania do mityngu Piotra Liska


Dzieje się w BPiCAK’u


"TEN MITYNG JEST DLA WAS"


Otwarcie nowej świetlicy wiejskiej w Grodziszczku