Z wizytą w Alutaguse

W 2008 roku rozpoczęła się oficjalna współpraca pomiędzy Gminą Duszniki a estońską Gminą Illuka. Właśnie mija dziesięć lat partnerstwa. W tym czasie miało miejsce wiele pozytywnych i świadczących o wartości tego partnerstwa działań i spotkań. Do najważniejszych z nich należy bez wątpienia współpraca w zakresie oświaty – wspólne działania szkoły w Grzebienisku, Illuce i Taivalkoski i organizowane wspólnie coroczne obozy międzynarodowe dla młodzieży. Na przestrzeni dekady z kontaktów z Illuką skorzystał również Chór Halka i Zespół Pierwiosnek oraz młodzi piłkarze Sokoła, którzy wzięli udział w rozgrywkach piłkarskich w Estonii. Przyjacielskie kontakty łączą również strażaków - ochotników z OSP Podrzewie i OSP Jaama. Zostały one zapoczątkowane przekazaniem wozu strażackiego kolegom z Estonii, dzięki czemu możliwe było reaktywowanie grupy strażackiej w gminie Illuka.

W ubiegłym roku, na skutek poważnych reform administracyjnych w Estonii, gmina Illuka przestała istnieć jako samodzielna jednostka samorządu i została przyłączona do czterech innych, sąsiadujących ze sobą. Tak powstała nowa gmina - Alutaguse. Zmiany te postawiły pod znakiem zapytania dalszą współpracę z Dusznikami. Po kilku miesiącach formowania się nowej administracji, władze Alutaguse postanowiły zaprosić przedstawicieli Gminy Duszniki do siebie. Celem wizyty było poznanie się przedstawicieli władz gminnych oraz rozmowy o możliwościach kontynuowania współpracy.

Władze gminy reprezentował Wójt Roman Boguś i Przewodniczący Rady Ryszard Pacholak. Wspólnie z nowym burmistrzem Alutaguse Tauno Vohmarem oraz Wiceprzewodniczącym Rady Paulem Keskulą ustalili, że dalsza współpraca powinna się skupić na działaniach kulturalnych. Nowa gmina Alutaguse może się pochwalić wieloma ciekawymi projektami z dziedziny kulturalno-oświatowej i nowocześnie wyposażonym zapleczem, które umożliwia rozwijanie pasji i zainteresowań, a także wspomaga praktyczną naukę różnych zawodów. Centrum kulturalne w Maetaguse, siedzibie administracji Alutaguse, skupia kilka jednostek umiejscowionych w dawnych gminach, w tym Centrum Młodzieży, kilka bibliotek, Centrum Kultury czy Centrum Rzemiosła. To ostatnie jest wyjątkowo ciekawym miejscem. W kilku nowocześnie wyposażonych pracowniach uczniowie pobliskiej szkoły oraz wszyscy zainteresowani mieszkańcy mogą korzystać z pracowni tkactwa i szycia, kulinarnej, ślusarskiej i obróbki metalu oraz stolarskiej. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych w danej dziedzinie instruktorów.

Delegacja z Dusznik miała również okazję zobaczyć gminny Dom Pomocy Społecznej – jeden z najlepszych w tym regionie oraz Muzeum Regionalne w Iisaku, które opowiada o historii regionu i codziennym życiu jego dawnych mieszkańców. Na zaproszenie OSP Jaama wzięła również udział w Dniu Strażaka i zorganizowanym z tej okazji koncercie muzyki prawosławnej w miejscowej cerkwi.