Kontynuuj Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".

Wydarzenia

Data opublikowania: 2018-02-02

Powołanie Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Niepodległości Polski i Powstania Wielkopolskiego 1918/1919

W 2018 roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W celu przygotowania się do tej wyjątkowej rocznicy powołano Komitet Honorowy Obchodów Setnej Rocznicy Niepodległości Polski i Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Do współpracy zaproszono m.in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Dusznickiej, proboszczów parafii, organizacje i stowarzyszenia oraz przedstawicieli szkół i instytucji z terenu Gminy Duszniki.

Pierwsze spotkanie Komitetu odbyło się w poniedziałek 29 stycznia br. w nowej sali konferencyjnej Centrum Animacji Kultury w Dusznikach. Uczestnicy rozmawiali o pomysłach na uczczenie rocznicy, o zaplanowanych przez Towarzystwo i szkoły działaniach oraz o propozycjach na przygotowanie listopadowych i grudniowych obchodów. Wybrano również koordynatora z ramienia Komitetu, którym został Jacek Lichocki – Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Dusznickiej.

Wójt Roman Boguś poinformował, że urząd gminy zajmie się w tym roku odnowieniem pomnika przy dusznickim parku, natomiast u zbiegu ulic Powstańców Wielkopolskich i Szamotulskiej w Dusznikach, w centralnym punkcie skweru przy kościele ewangelickim, stanie obelisk ku czci Powstańców Wielkopolskich. O postawienie takiego pomnika wnioskowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Dusznickiej, które w swoich zbiorach ma wiele informacji i pamiątek po powstańcach. Uroczysta odsłona będzie jednym z punktów obchodów setnej rocznicy wybuchu powstania.

W prace przygotowawcze włączą się również nauczyciele historii szkół w Dusznikach, Grzebienisku i Sędzinku. W planach jest organizacja konkursu, wystawy historycznej oraz przygotowanie opracowania o uczestnikach powstania, związanych z naszą gminą.

Motywem przewodnim prac Komitetu są słowa Ignacego Jana Paderewskiego, wygłoszone w przededniu wybuchu Powstania Wielkopolskiego: "Wszyscyśmy dzieci z jednej Matki i o ile każdy z nas swój święty spełni obowiązek, mamy równe prawa do jej sprawiedliwej opieki. Po długich latach niewoli Ojczyzna się odradza. Odbudować się musi na tych samych podstawach, na których tu pierwsza budowa poczęta została. Żadne, najmądrzej zorganizowane stronnictwo Ojczyzny odbudować nie zdoła. Do tego dzieła trzeba jedności i zgody wszystkich, miłości i siły, wiary i zaparcia się samego siebie, do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc zespołu".

Pozostałe Wydarzenia
2018-06-19

Ostatnie spotkanie Młodzieżowej Rady drugiej kadencji

12 czerwca w Urzędzie Gminy Duszniki odbyło się ostatnie spotkanie Młodzieżowej Rady Gminy Duszniki. Kadencja Rady, dzięki której młodzież uczy się demokracji i samorządności,  trwa 1 rok. We wrześniu odbędą się kolejne wybory na trzecią kadencję. Spotkanie rozpoczął Przewodniczący Mikołaj Patela, który podsumował roczną działal
Czytaj więcej
2018-06-19

I Integracyjny Piknik Rodzinny OSTOI

Za nami niezwykle radosne „święto rodzinne”, które - miejmy nadzieję – na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń Ostoi. 6 czerwca odbył się piknik rodzinny, który zintegrował środowisko Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dusznikach z rodzinami podopiecznych oraz zaproszonymi gośćmi. Wszyscy ochoczo uczestniczyli w konkure
Czytaj więcej
2018-06-18

Festyn „Postaw na rodzinę”

Z okazji Dnia Dziecka w niedzielę 10 czerwca w Dusznikach odbył się festyn „Postaw na rodzinę”. Miejscowy stadion wypełnił się feerią barw za sprawą balonów oraz radością zarówno dzieci, jak i ich opiekunów. Dla najmłodszych przygotowano szereg darmowych atrakcji, takich jak np. dmuchane zjeżdżalnie. Odważniejsi mog
Czytaj więcej
2018-06-11

XVII Powiatowe Igrzyska w Szamotułach

Już po raz siedemnasty Powiatowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Szamotułach zgromadziły zawodników z całego powiatu. Jak co roku frekwencja dopisała, w kilku konkurencjach zmierzyło się około dwustu osób. Wśród nich nie zabrakło reprezentantów Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dusznikach. Zawody, któr
Czytaj więcej
2018-06-11

Trzy wyróżnienia na XXVII ŚREMSONGU

24. maja Cynamon zaśpiewał na festiwalu Śremsong. W jego składzie znalazły się tym razem same dziewczyny - Jagoda Jankowiak, Gabrysia Szczechowiak, Ula Niklas, Monika Flaum, Zuza Stachowiak oraz absolwentka naszej szkoły - Monika Bździak, która wraz z nauczycielką Beatą Wszołą przygotowywała zespół. Cynamon wystąpił w najstarszej grup
Czytaj więcej
2018-06-11

"Odjazdowy Bibliotekarz" w Grzebienisku

W sobotę 26 maja miłośnicy książek i rowerów (w tym roku 51 osób) dołączyli po raz szósty do ogólnopolskiej akcji "Odjazdowy Bibliotekarz". Od godziny 9.00 na boisku Szkoły Podstawowej uczestnicy rajdu odbierali plakietki startowe. Po przypomnieniu regulaminu, zasad poruszania się po drogach i podzieleniu na grupy wyrusz
Czytaj więcej
Więcej wydarzeń
najczęściej czytane

LISEK W DOMU - mityng Piotra Liska


Przygotowania do mityngu Piotra Liska


Festyn z okazji Dnia Dziecka - 10 czerwca, niedzie


Dzieje się w BPiCAK’u


"TEN MITYNG JEST DLA WAS"