Kontynuuj Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".

Wydarzenia

Data opublikowania: 2017-10-09

O współpracy pomiędzy szkołami w Grzebienisku i w Illuce

Pod koniec września Gmina Duszniki gościła delegację z estońskiej gminy Illuka. Celem tej wizyty było zapewnienie utrzymania współpracy partnerskiej pomiędzy szkołami w Grzebienisku i w Illuce. Warto przypomnieć, że współpraca zagraniczna rozpoczęła się właśnie od kontaktów pomiędzy szkołami, które zainspirowały władze samorządowe do podpisania umowy o partnerstwie w 2008 roku.

Wcześniej pisaliśmy o lipcowym spotkaniu przedstawicieli naszej gminy z Ambasadorem RP w Estonii i samorządowcami z Illuki oraz o estońskiej reformie administracji samorządowej (wpis dostępny TUTAJ). Konsekwencją tej reformy jest likwidacja wielu mniejszych gmin estońskich i konieczność połączenia się w większe struktury, odpowiadające naszym polskim powiatom. Wrześniowa wizyta delegacji z Illuki miała na celu zapewnienie dalszych kontaktów pomiędzy szkołami, niezależnie od zmian na poziomie samorządów. O wymianie uczniów i nauczycieli oraz kontynuacji idei corocznych obozów dla młodzieży szkół z Grzebieniska, Illuki i Taivalskoski rozmawiano podczas spotkania w Grzebienisku 29 września. Gminę Duszniki reprezentowali m.in. Wójt Roman Boguś, Przewodniczący Rady Ryszard Pacholak i Dyrektor Lucyna Krajewska. Stronę estońską natomiast Przewodniczący Rady Paul Kesküla, Dyrektor Szkoły w Illuce Olesja Ojamäe i Reet Ernits - nauczycielka angielskiego, która odpowiada również za kontakty międzynarodowe szkoły. Tego dnia społeczność szkolna świętowała „Dzień Pyry”. Młodsze dzieci przygotowywały różności z ziemniaka, np. stemple, postaci, zwierzątka, zabawki, itp., podczas gdy młodzież zadbała o podniebienia wszystkich uczniów i gości, przygotowując różnorodne potrawy z ziemniaka. Goście z Illuki mieli wyjątkową okazję wziąć udział w lekcji angielskiego, w zajęciach plastycznych, konkursach oraz zabawie, mającej sprawdzić informacje o ziemniaku, przeprowadzonej w formie quizu w języku angielskim.  

W czasie pobytu w Gminie Duszniki delegacja z Estonii miała również okazję odwiedzić Warsztat Terapii Zajęciowej i przedszkole w Dusznikach.      

Pozostałe Wydarzenia
2018-06-19

Ostatnie spotkanie Młodzieżowej Rady drugiej kadencji

12 czerwca w Urzędzie Gminy Duszniki odbyło się ostatnie spotkanie Młodzieżowej Rady Gminy Duszniki. Kadencja Rady, dzięki której młodzież uczy się demokracji i samorządności,  trwa 1 rok. We wrześniu odbędą się kolejne wybory na trzecią kadencję. Spotkanie rozpoczął Przewodniczący Mikołaj Patela, który podsumował roczną działal
Czytaj więcej
2018-06-19

I Integracyjny Piknik Rodzinny OSTOI

Za nami niezwykle radosne „święto rodzinne”, które - miejmy nadzieję – na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń Ostoi. 6 czerwca odbył się piknik rodzinny, który zintegrował środowisko Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dusznikach z rodzinami podopiecznych oraz zaproszonymi gośćmi. Wszyscy ochoczo uczestniczyli w konkure
Czytaj więcej
2018-06-18

Festyn „Postaw na rodzinę”

Z okazji Dnia Dziecka w niedzielę 10 czerwca w Dusznikach odbył się festyn „Postaw na rodzinę”. Miejscowy stadion wypełnił się feerią barw za sprawą balonów oraz radością zarówno dzieci, jak i ich opiekunów. Dla najmłodszych przygotowano szereg darmowych atrakcji, takich jak np. dmuchane zjeżdżalnie. Odważniejsi mog
Czytaj więcej
2018-06-11

XVII Powiatowe Igrzyska w Szamotułach

Już po raz siedemnasty Powiatowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Szamotułach zgromadziły zawodników z całego powiatu. Jak co roku frekwencja dopisała, w kilku konkurencjach zmierzyło się około dwustu osób. Wśród nich nie zabrakło reprezentantów Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dusznikach. Zawody, któr
Czytaj więcej
2018-06-11

Trzy wyróżnienia na XXVII ŚREMSONGU

24. maja Cynamon zaśpiewał na festiwalu Śremsong. W jego składzie znalazły się tym razem same dziewczyny - Jagoda Jankowiak, Gabrysia Szczechowiak, Ula Niklas, Monika Flaum, Zuza Stachowiak oraz absolwentka naszej szkoły - Monika Bździak, która wraz z nauczycielką Beatą Wszołą przygotowywała zespół. Cynamon wystąpił w najstarszej grup
Czytaj więcej
2018-06-11

"Odjazdowy Bibliotekarz" w Grzebienisku

W sobotę 26 maja miłośnicy książek i rowerów (w tym roku 51 osób) dołączyli po raz szósty do ogólnopolskiej akcji "Odjazdowy Bibliotekarz". Od godziny 9.00 na boisku Szkoły Podstawowej uczestnicy rajdu odbierali plakietki startowe. Po przypomnieniu regulaminu, zasad poruszania się po drogach i podzieleniu na grupy wyrusz
Czytaj więcej
Więcej wydarzeń
najczęściej czytane

LISEK W DOMU - mityng Piotra Liska


Przygotowania do mityngu Piotra Liska


Festyn z okazji Dnia Dziecka - 10 czerwca, niedzie


Dzieje się w BPiCAK’u


"TEN MITYNG JEST DLA WAS"